niedziela, 23 czerwca 2019

7. Islandia 6-17.08.2018 Reykjadalur, Þingvellir, Kjósahreppur, Glymur.

 

Nie ma to jak się z rana wykąpać!

Toteż dzień postanowiliśmy rozpocząć od kąpieli.
Podjechaliśmy na parking Reykjadalur (Reykjadalur Hot Spring Thermal River), wzięłyśmy niezbędny ekwipunek do plecaków i ruszyłyśmy dziarsko w stronę "wanny". Chętnych do porannych ablucji był cały tłumek, z którym szłyśmy, nie spodziewając się, że cel jest tak daleko -  szłyśmy co najmniej 40 minut, zanim zobaczyłyśmy wreszcie kąpielisko.
Po drodze co rusz mogłyśmy się przekonać, że ziemia pod nami wrze!


W cieple gorących źródeł ogrzewały się owieczki.W końcu z Danielą zobaczyłyśmy kąpielisko i Hanię, która dostała takiego speeda, że zniknęła nam z oczu jakiś czas wcześniej i zdążyła się już pokąpać. Oczywiście bez zbędnej zwłoki dołączyłyśmy do niej i rozkoszowałyśmy się przyjemnym ciepłem. Trzeba było jednak uważać, bo w niektórych miejscach trudno było się nawet zanurzyć, nie mówiąc o dłuższym pobycie, tak gorąca była woda.

Wygrzane i pełne energii ruszyłyśmy w drogę powrotną mijając po drodze malowniczą grupę konną.
 Tutaj Hania zilustrowała trasę naszego przejścia.

Następnym naszym celem tego dnia był Park Narodowy Þingvellir (Þ ~ P). To miejsce ważne z dwóch głównych powodów - to tu od  prawie 1100 lat  (od 930 r.)  zbierał się islandzki parlament i ustanawiał obwiązujące prawo. Tak było do końca XVIII wieku.

Po drugie - tu stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska. Miejsce jest bardzo malownicze, położone na brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn usianego licznymi wysepkami. Wielu turystów przyjeżdża tu specjalnie, żeby ponurkować w pięknych, szafirowych wodach szczeliny płyt tektonicznych zwanej Silfra, my jednak zadowoliliśmy się penetrowaniem jej części nadziemnej.Okrężną drogą, odwiedzając malowniczy biały kościółek wróciliśmy do samochodu.Potem pojechaliśmy już  prosto na kemping Hjalli Kjós w Kjósahreppur, który okazał się zupełnie inny niż odwiedzone przez nas dotychczas.
Sam teren na rozbicie namiotów nie wyróżniał się niczym szczególnym, cała reszta - tak!
Kemping prowadził lokalny farmer, a zarazem pasjonat i kolekcjoner staroci. W swoich budynkach zgromadził mnóstwo eksponatów, które stanowiły wyposażenie bądź dekorację obszernego salonu dla turystów, a także innych pomieszczeń. Tworzyło to nadzwyczajny klimat miejsca!

Było też wygodne zaplecze kuchenne i sanitarne, a cena nie wyróżniała się od przeciętnej, wynosiła 2000 ISK (ok. 70 zł) i zawierała już wszystko, włącznie z dobrym wifi.

Trasa przejechana przez nas tego dnia wyrysowana w Googlach przez Hanię.
 Zdjęcia z powyższych atrakcji

Cały następny dzień mieliśmy w planie przeznaczyć na niespieszną wycieczkę do najwyższego wodospadu na Islandii. Tak mogłabym napisać jeszcze 12 lat temu. Teraz to jednak nieprawda...
W 2007 roku wodospad Glymur o wysokości 198 metrów został zdetronizowany i aktualnie znajduje się na drugim pod względem wysokości miejscu. Pierwsze zajął odkryty wtedy  Morsárfoss, który mierzy 239 m.

Poranek wstał całkiem miły, a przebłyski słońca dawały nadzieję na ładny dzień.

Po drodze widzieliśmy wesołą twórczość jakiegoś artysty znudzonego monotonią barw kiszonkowej folii na łąkach.
Chociaż na Islandii i tak jest barwniej pod tym względem niż w Polsce - widzieliśmy na przykład bardzo wiele różowych zwojów pomiędzy występującymi najczęściej białymi lub zielonymi.
Po drodze zrobiliśmy sobie przystanek na podziwianie zatoki Hvalfjörður i niewielkiego wodospadu, obok którego widać było ruiny jakichś starych zabudowań.Parking, z którego rozpoczynaliśmy trekking znajduje się niewiele ponad poziomem morza, a nad wodospad Glymur można się dostać idąc zarówno po prawej jak i po lewej stronie niewielkiej rzeki. My mieliśmy w planie zrobienie kółeczka, a to wiązało się z koniecznością dwukrotnego przejścia  przez rzekę. Hania, przygotowana perfekcyjnie, uprzedziła rano, że będą nam potrzebne buty do wody i ręcznik, bo tu nie ma mostów, ale moja skleroza sięgnęła wyżyn, bo biorąc plecak z samochodu już o tym ekwipunku zapomniałam...
Ruszyliśmy.
Początkowo droga niewiele się wznosi, minęliśmy niewielką jaskinię, przez którą prowadzi szlak i doszliśmy do miejsca, gdzie trzeba przekroczyć rzekę. A tu niespodzianka! Są ułatwienia. I choć nie było to całkiem łatwe szczególnie w pierwszej części, zanim zaczęła się belka, wszystkim udało się przekroczyć rzekę suchą nogą i w pełnym obuwiu.
Potem już tylko w górę i w górę i w górę, z wielgachną strugą wody po lewej, aż na spokojną równinę z wijącą się rzeką.


Takich jak my, nielubiących wracać tą samą drogą, skoro można inną, było wielu! 
Większość z nich od razu zdejmowała buty i wchodziła do wody, niektórzy próbowali znaleźć jakieś płycizny, pozwalające przejść w butach, jednak trafiali na 2-3 metry głębszej wody i pozbywali się butów na środku rzeki, ale byli i tacy - jak nasz Mirek - którzy ze szczelnie zaciągniętymi stuptutami, chyżo przeskakując z nogi na nogę, przeszli w butach.
Ja - podobnie jak Hania i Daniela - nie ryzykowałam zalania butów górą, od razu je grzecznie zzułam i z duszą na ramieniu ruszyłam ostrożnie na drugą stronę. Dziewczyny miały buty do wody, ja natomiast szłam w skarpetkach (zawsze mam ze sobą drugie) i bałam się poślizgnięcia nawet nie z niechęci do skąpania się, ale ze względu na elektronikę, którą niosłam i mogłabym zalać.
Na szczęście nic złego żadnej z nas się nie przydarzyło, za to czułyśmy się jak po kilku minutach krioterapii - woda była niemal lodowata! W niektórych miejscach sięgała powyżej kolan.

Uwielbiam takie przygody! 


A potem, podziwiając krajobraz z drugiej strony rzeki, wróciliśmy na parking.


Trasa naszego trekkingu z Hani opracowania


Tego dnia, w drodze na znany Wam z pierwszej nocy, darmowy kemping, czekały nas jeszcze dwie atrakcje - przejazd 6-kilometrowym tunelem pod zatoką Hvalfjörður (płatny 1000 ISK ~ 35 zł) i "zwiedzanie" Reykjaviku, czyli przejazd po jego obrzeżach.

Wieczorem niebo "zapłonęło" postanowiliśmy więc pójść nad morze zobaczyć jego odbicie w wodzie. Co prawda już wtedy trochę przygasło, ale i tak pięknie było!Tak oto dobiegł końca nasz ostatni pełny dzień na Islandii.

Tu jest trasa przejazdu całego dnia

Zdjęcia w albumach Google 

Następnego dnia czekał nas lot powrotny. Ale to dopiero po południu i jeszcze trzy bardzo ciekawe miejsca zdołaliśmy odwiedzić.
Zapraszam więc już teraz na kolejny, ostatni już odcinek wspomnień z Islandii, w którym będzie też trochę podsumowań.

Cdn.


2 komentarze:

 1. To musi być frajda poleżeć w takim cieplutkim bajorze:-) jedni w kurtkach na brzegu, czyli zimno, inni w ciepłej wodzie.
  Czy to aby nie niebezpiecznie tak wędrować po aktywnych geologicznie terenach, nic się nie zapada pod nogami?
  Ależ widoki, skały, wodospady, jestem zauroczona Islandią; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, sądząc po tłumach, jakie tam się przewalają, chyba bezpiecznie jest chodzenie ścieżkami. Na Kamczatce w niektórych podobnych miejscach wolno było chodzić tylko po drewnianych pomostach. Tak samo tu np. w miejscu opisanym w drugiej części (https://jolaryd.blogspot.com/2019/06/2-islandia-6-17082018-hveravellir.html). Na szczęście nie słyszałam o jakichś wypadkach. Myślę, że mogą się zdarzać poparzenia, bo przed temperaturą 100 °C często ostrzegali na znakach. Serdecznie pozdrawiam

   Usuń